Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 19:59




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 cze 2009, o 14:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Nie mogę wygooglać - co ile lat na naszym obszarze (Bałtyk/Północne) następuje zmiana znaku argumentu zmian deklinacji magnetycznej :-) Wow, ale mi wyszło obrzydliwie :-) :-)

Chodzi o to, co ile lat deklinacja z W robi się E?
I druga sprawa, czy czas trwania tego okresu jest regularny?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 cze 2009, o 15:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2007, o 21:15
Posty: 2503
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował : 281
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: JSM, SRC, STCW, MIŻ
Najbliższe takie przejście czeka nas dopiero za kilkaset lat :DD
A co do regularności to nie jestem pewien ale skoro na mapach jest podana deklinacja, którą się dodaje czy odejmuje rok rocznie to chyba okres jest regularny :wink:

_________________
Pozdrawiam
Paweł Goławski
http://www.jkmgryf.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 cze 2009, o 20:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Kolos napisał(a):
skoro na mapach jest podana deklinacja, którą się dodaje czy odejmuje rok rocznie to chyba okres jest regularny

Dyskusja o tym przez ile lat informacje dotyczące deklinacji, na mapie, są aktualne była powodem moich poszukiwań wykresu zmian a w konsekwencji założenia tego wątku.

Znalazłem wykres zmian deklinacji dla Londynu. 20 stopni na wschód - przypuszczam - jest podobne, jedynie przesunięte w czasie (choć tak po prawdziwości to nie jestem pewien, bo u nas dodaje się mniej niż w Londynie).
Gdyby kogoś interesowało, to w Londynie tabela deklinacji wygląda tak:
rok 1550 10° E
rok 1675 0°
rok 1820 25° W
rok 2009 1,5° W
czyli okres wynosi ca. 340 lat.

Obecna deklinacja w okolicach Rozewia wynosi 4° 14' E a 0° było w 1954, hmmm ciekawe, czyli co? Przesuniecie Londyn-Rozewie wynosi aż 67 lat, 1/5 okresu?!

Źródło: http://gsc.nrcan.gc.ca/geomag/field/sec_e.php

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 cze 2009, o 22:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2007, o 21:15
Posty: 2503
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował : 281
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: JSM, SRC, STCW, MIŻ
Maar napisał(a):
Obecna deklinacja w okolicach Rozewia wynosi 4° 14' E a 0° było w 1954, hmmm ciekawe, czyli co? Przesuniecie Londyn-Rozewie wynosi aż 67 lat, 1/5 okresu?!


Możę tak być bo trzeba pamiętać, że biegun magnetyczny ziemi nie przesuwa się po okręgu ale po krzywej z grubsza przypominającej elipsę wokoło geograficznego środka ziemi.

IMO nie można brać jako wzorca Londynu bo na każdej mapie mamy inną deklinację czyli mamy też inną intensywność zmian.

Dla mnie najważniejsze jest to, że dekliacje dodajemy lub odejmujemy i nie ma nad czym się zastanawiać, chyba że ktoś chce zrobić doktoracik o tym temacie:DD


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 cze 2009, o 23:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Kolos napisał(a):
IMO nie można brać jako wzorca Londynu bo na każdej mapie mamy inną deklinację czyli mamy też inną intensywność zmian.

Jednakowoż Londyn jest jedynym na świecie miejscem, gdzie wartość deklinacji była mierzona i zapisywana od XVI wieku.

ps. Trudno byłoby jako wzorca używać szesnastowiecznej Gdyni :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2009, o 09:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2007, o 21:15
Posty: 2503
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował : 281
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: JSM, SRC, STCW, MIŻ
Maar napisał(a):
Trudno byłoby jako wzorca używać szesnastowiecznej Gdyni :-)


Taaa :grin:

Może się nie precyzyjnie wyraziłem.
Naukowcy zapewne opracowali pewne teorie na podstawie zmian pola magnetycznego ziemi, a nie pomiarów w Londynie. Następnie zamienili je na matematyczne równania, które opisują zmiany deklinacji. Z tych równań my widzimi deklinacje na mapach. Dla nas przeciętnych śmiertelników są zapewnie w całości nie zrozumiałe :wink:
Tak to widze.

Ciekawi mnie jedno, kiedy na mapy wprowadzono deklinacje(jaką kolwiek) a kiedy została precyzyjnie określona dla poszczególnych map czyteż miejsc na ziemi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2009, o 16:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 20:11
Posty: 504
Lokalizacja: Notteroy/Norwegia
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz swobodny z Wyspy Orzechowej
Kolos napisał(a):
Ciekawi mnie jedno, kiedy na mapy wprowadzono deklinacje(jaką kolwiek) a kiedy została precyzyjnie określona dla poszczególnych map czyteż miejsc na ziemi.

To bardzo ciekawe pytanie na które też chciałbym znać odpowiedź. Wiem, że K.F. Gauss w 1839 roku przedstawił po raz pierwszy metode obliczania bezwzględnej wartości pola magnetycznego. Myśle więc, że deklinacja pojawiła się krótko po tym wydarzeniu.

[ Dodano: Sro 10 Cze, 2009 16:31 ]
Tutaj znalazłem ciekawe wyjaśnienie zjawiska magnetyzmu:
http://www.obserwacje.republika.pl/uwag ... netyzm.htm

_________________
Lat/Lon
59 12.9594, 10 26.5332


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2009, o 16:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
mors-k napisał(a):
Myśle więc, że deklinacja pojawiła się krótko po tym wydarzeniu.

Oj nie. I to zdecydowanie nie :-)

Teraz nie mogę znaleźć, ale wczoraj gdy szukałem tych historycznych zmian deklinacji, trafiłem na scan (pdf) książki z początków XVIII w (jakiś 1720, a może 1712 - nie pamiętam) roku i tam wartości deklinacji dla wód różnych były podane.

Jacek, zjawisko deklinacji było znane od początku istnienia kompasu i liczone z astro. Nie wielka to była filozofia :-) natomiast Kolos pytał (przynajmniej ja tak zrozumiałem) od kiedy na mapach pojawiła się informacja o wartości deklinacji (taka wpisana w różę kompasową), a tego nie wiem, ale ciekawe.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2009, o 17:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 20:11
Posty: 504
Lokalizacja: Notteroy/Norwegia
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz swobodny z Wyspy Orzechowej
Ale dalem plamę :oops: . Faktycznie kompas wynaleźli (prawdopodobnie) chińczycy 1000 lat temu i z powodzeniem go używali, musieli więc znać zjawisko deklinacji. Wiem również, że pilot floty Hannibala niejaki Pelorus ,zeglował w sposób, który wskazuje na użycie kompasu więc i jemu musiało być znane pojęcie deklinacji a było to w 203 roku. Krzysztof Kolumb również uwzględniał deklinacje w swojej podroży do Nowego Świata. A więc samo zjawisko było znane, ale jak określali jego wartość i od kiedy zaczęto zapisywać ją na mapach nie mam pojęcia, ale bede szukał.

_________________
Lat/Lon
59 12.9594, 10 26.5332


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 cze 2009, o 00:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2007, o 21:15
Posty: 2503
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował : 281
Otrzymał podziękowań: 86
Uprawnienia żeglarskie: JSM, SRC, STCW, MIŻ
Maar: Dobrze myślisz.

W moich przemyśleniach nie brałem pod uwagę astro nawigacji. Dzięki niej łatwo można było zweryfikować wskazania kompasu.

_________________
Pozdrawiam
Paweł Goławski
http://www.jkmgryf.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 cze 2009, o 20:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Deklinacja magnetyczna na mapie to jest roznica miedzy pomiarem rzeczywistym a wzorem. Do wzoru zaliczamy biegun magnetyczny, ale pole Ziemi jest bardzo nieregularne ze wzgledu na plynne badz polplynne jadro i zloza w plaszczu, stad to cale wariactwo z liczeniem.

Dobrze ze za naszego zycia bieguny sie nie odwroca :)
Chodz pareset lat temu byly przez kilka lat 3 na planecie (trzeci byl chwilowo w Afryce). Ptaki to musialy wtedy glupiec.

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 cze 2009, o 21:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 20:11
Posty: 504
Lokalizacja: Notteroy/Norwegia
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz swobodny z Wyspy Orzechowej
vv3k70r napisał(a):
Chodz pareset lat temu byly przez kilka lat 3 na planecie (trzeci byl chwilowo w Afryce).

:shock: Skąd masz takie informacje :shock: Twierdzisz, że pole magnetyczne miało kiedyś trzy bieguny?

_________________
Lat/Lon
59 12.9594, 10 26.5332


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 cze 2009, o 22:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
vv3k70r napisał(a):
Deklinacja magnetyczna na mapie to jest roznica miedzy pomiarem rzeczywistym a wzorem. Do wzoru zaliczamy biegun magnetyczny

Dawno Cię nie było, wróciłeś, pierwszy post i od razu wypisujesz androny.

Deklinacja to różnica pomiędzy tym co wskazuje kompas a geograficznym kierunkiem północnym czyli biegunem północnym - miejscem przez które przechodzi oś obrotu ziemi.

vv3k70r napisał(a):
Ptaki to musialy wtedy glupiec.

Nie mniej niż współcześni czytacze Twoich światłych myśli.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2009, o 15:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Maar... i gdzie widzisz roznice miedzy tym co napisalem, a tym co Ty?

Biegun magnetyczny jakiejkolwiek planety jest zawsze zblizony do osi obrotu. Zapraszamy na uniwerek na fizyke, to Ci tam dokladnie wyjasnia czemu jak cos sie kreci to sie tak sprytnie ustawi.

I tutaj tez mamy wyjatek, bo do wzoru dla Ziemi jest wliczany Ksiezyc. A na Jowiszu deklinacje sa odksztalcane przez IO i to na tyle ze wystepuja bieguny miedzy oboma cialami.

Bylem sprawdzac te Wasza teorie z rzucaniem wiadra za jacht. Bzdurzycie, zadnego niebezpieczenstwa nie widzialem. Bez wiadra sie dluzej hamuje. Fali z boku nie mialem. Za to zmoklem jak diabli.

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2009, o 17:31 

Dołączył(a): 20 mar 2009, o 20:59
Posty: 170
Lokalizacja: Krosno/Kraków
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Pierwsze wzmianki o obliczaniach deklinacji datuje się na rok 720 i mowa jest o Chińczykach. W Europie sama istota była już znana w początkach XV wieku, ale dopiero pierwsze precyzyjne pomiary zostały wykonane w 1510 roku, kiedy Georg Hartman wyliczył deklinację dla Rzymu. W 1700 roku pierwszy raz naniesiono deklinację na mapę. Edmund Halley liniami konturowymi poznaczył na mapie deklinację dla oceanu atlantyckiego.
A co do różnego tempa zmian, to zależy od wielu czynników.

Lokalizacja - na siatce ziemi porysowane są tzw. izogony, czyli linie łączące te same deklinacje magnetyczne. Poruszając się po tych liniach zmiany będą bardzo niewielkie, więc miejsca położone na tych samych liniach będą zmieniały swoją deklinację tak samo. Te co leżą na wyższych szerokościach geograficznych albo w okolicy anomalii magnetycznych, będą zmieniały w innym tempie, niż te na niższych szerokościach w normalnych warunkach.
Wysokość - do tego dochodzi wysokość nad poziomem morza. Bardzo często jest to czynnik nieistotny, gdyż 20000 metrów daje 2 stopnie różnicy. Ale jakieś szczątkowe znaczenie to jednak ma.
Anomalia lokalne - to są jakieś wulkany, góry, uskoki, granie, powodują inne odkształcenia w izogonach niż zakładałby to model i przewidywania.
Zmiany związane z ruchem ziemi - tutaj jeden stopień zmienia się raz na 2-25 lat. Niestety nie wiem, czy rozkłada się on proporcjonalnie na całą planetę, czy asymetrycznie, czy w ogóle bez jakiegoś wzorca.
Dodatkowo dochodzą działania Słońca, które są wywoływany przez tzw. wiatr słoneczny. Tutaj ważna jest szerokość geograficzna. Dla Ottawy takie działania nie mają znaczenia, natomiast wioska wysunięta najbardziej na północ w Kanadzie (bo to Kanadyjczycy prowadzili badania) zmiany dochodzą do 9 stopni w ciągu jednego dnia (zależy od sezonu, pory dnia, pory roku i pewnie jeszcze innych czynników).

Co do pytania:
Cytuj:
I druga sprawa, czy czas trwania tego okresu jest regularny?

Według mnie dla konkretnego miejsca, biorąc pod uwagę najbliższą przyszłość to tak. Ale nie sądzę, by była to reguła na tysiące lat, bo w końcu wszystko ciągle się zmienia. Jeśli chcesz porównać dwa miejsca na naszej planecie, musisz zadbać o to, by dokładnie te same parametry opisywały te miejsca.

[ Dodano: Pią 12 Cze, 2009 17:54 ]
Na zajęciach używaliśmy tego kalkulatora do obliczeń, może Ci pomoże:

http://geomag.nrcan.gc.ca/apps/mdcal-eng.php

Można dokonać obliczeń dla dowolnego miejsca w ciągu ostatnich 50 lat. Zrób sobie elipsę albo okrąg dla ułatwienia (no albo kwadrat), wyznacz wartości brzegowe dla zadanego obszaru i dokonaj obliczeń. Na tej podstawie można sprawdzić hipotezę, czy zmiany są statystycznie istotne i czy dają zakładaną regularność oraz jak wyglądają poszczególne cykle. I w zasadzie odpowiesz sobie na pierwsze pytanie chyba. Chyba, że przez weekend nie będę miał roboty, to zrobię jakieś analizy i dam znać, co mi wyszło [ale średnio to widzę:)]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2009, o 19:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 20:11
Posty: 504
Lokalizacja: Notteroy/Norwegia
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz swobodny z Wyspy Orzechowej
Maar napisał(a):
Jacek, zjawisko deklinacji było znane od początku istnienia kompasu i liczone z astro.

Możesz wyjaśnić szerzej jak oni to liczyli z astro, to ciekawe bo wcześniej nie miałem takiej wiedzy.

_________________
Lat/Lon
59 12.9594, 10 26.5332


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2009, o 01:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
mors-k napisał(a):
Możesz wyjaśnić szerzej jak oni to liczyli z astro

Deklinacja - wbrew temu co raczy twierdzić vv - nie jest różnicą pomiędzy wskazaniem kompasu a biegunem magnetycznym lecz biegunem geograficznym.
Łatwo znaleźć na niebie punkt przez który przechodzi oś obrotu ziemi. Obecnie a tym bardziej w średniowieczu (ze względu na ruch precesyjny) w pobliżu tego miejsca leżała α Małej Niedźwiedzicy, czyli powszechnie znana Gwiazda Polarna.
Przy dobrej pogodzie łatwo sprawdzić co wskazuje kompas i jak bardzo jego wskazania odbiegają od faktycznej północy, ta różnica wskazań to przecież deklinacja (dewiację w tym rozważaniu pomijam).
Robili sobie pewnie zapiski i za dnia, lub gdy była pochmurna noc brali poprawkę uwzględniając wcześniejsze notatki. Ot cała filozofia, prawda że trywialne? :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2009, o 08:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 20:11
Posty: 504
Lokalizacja: Notteroy/Norwegia
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz swobodny z Wyspy Orzechowej
Rzeczywiście, odpowiedź na moje pytanie jest tak prosta, że aż mi wstyd, że sam na to nie wpadłem. To co twierdzi vv nie nadaje się do komentowania.

_________________
Lat/Lon
59 12.9594, 10 26.5332


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2009, o 12:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
Był wczoraj w nocy ciekawy program na National Geographic na temat magnetyzmu ziemi.
Zmiana biegunów w historii ziemi miała miejsce tysiące razy. Nie ma tutaj jakiegoś cyklu, czyli nie występuje regularnie. Ostatni raz zmiana biegunów miała miejsce jakieś 75 tyś lat temu. Średnia zmian biegunów to kilkadziesiąt tysięcy lat, z tym że wartość 75 tyś. jest mocno spóźniona w stosunku do poprzednich zmian. Zmiana biegunów charakteryzuje się słabnięciem pola magnetycznego. Obecnie mamy najsłabsze pole magnetyczne w tym po ostatniej zmianie biegunów - można to wykazać badając zastygniętą lawę wulkaniczną, która zachowuje określone wartości magnetyczne, które występowały na ziemi w chwili zastygania.
Słońce w przeciwieństwie do ziemi ma regularne cykle zmiany biegunów, których okres wynosi 11 lat. Podczas zmiany cyklu magnetycznego słońca, mamy do czynienia z najsilniejszą jego działalnością - a więc huraganowe wiatry na słońcu, potężne wybuchy. To wszystko jest odczuwalne na ziemi. Podczas ostatniej zmiany biegunów słońca, w USA zostały uszkodzone duże odcinki trakcji elektrycznych, oraz zostały zniszczone 3 sztuczne satelity. Najbliższa zmiana biegunów na słońcu nastąpi w 2012 roku.

Naukowcy nie są w stanie do końca określić jaki wpływ na życie na ziemi będzie miała zmiana biegunów na ziemi. Są hipotezy, że wymieranie gatunków w przeszłości mogło mieć związek ze zmianami biegunów - jest to obecnie badane.

Stać się tak mogło ponieważ pole magnetyczne ziemi chroni nas przed działalnością słońca. Podczas gdy pole magnetyczne zmieni słabnie, działalność słońca zaczyna coraz bardziej wpływać na życie na ziemi. Przewiduje się, że podczas zamiany biegunów na ziemi pole magnetyczne będzie tak słabe, że działalność słońca może doprowadzić ziemię do bardzo poważnych konsekwencji - w sensie możliwości egzystencji - oczywiście jest to hipoteza, ale wg. symulacji komputerowych prawdopodobna.

Jeżeli chodzi o zmiany magnetyczne w poszczególnych miejscach na ziemi, nie są przewidywalne do końca, a jedynie na podstawie obserwacji i możliwe do policzenia w krótkich odcinkach czasu (oczywiście biorąc pod uwagę stosunek do wieku ziemi).
Od przyszłego zdaje się roku ma ruszyć program badawczy (3 satelity i stacje naziemne), który ma badać zmiany magnetyzmu ziemi, oraz - trochę ambitniejszy plan dokonać symulacji kiedy dokładnie nastąpi zmiana biegunów na ziemi.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2009, o 13:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
carlo napisał(a):
huraganowe wiatry na słońcu

Ktoś (Ty lub chłopacy z Discovery? :-) ) nadmiernie uprościł. IMHO o wiatr słoneczny chodziło.

A w kwestii zaznaczania na mapach deklinacji to znalazłem mapę z roku 1702 z zaznaczoną deklinacją: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... s_1702.jpg

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2009, o 13:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
no ja uprościłem, mówili o sile huraganowej,.. nie precyzyjnie się wyraziłem, mówili też o plamach na słońcu wywołanych zmianą biegunów.

itd. Generalnie ciekawe symulacje komputerowe magnetyzmu ziemi itd. warto obejrzeć. Program z cyklu "czysta nauka".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2009, o 15:07 

Dołączył(a): 20 mar 2009, o 20:59
Posty: 170
Lokalizacja: Krosno/Kraków
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Maar napisał(a):
A w kwestii zaznaczania na mapach deklinacji to znalazłem mapę z roku 1702 z zaznaczoną deklinacją: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... s_1702.jpg


No właśnie o niej pisałem powyżej. Ta mapa powstała w 1700 roku. Ta z 1702 to jest rozwinięcie jego poprzedniej pracy wraz z wprowadzeniem poprawek i nie dotyczy już tylko Atlantyku, ale całego świata i zwie się Halley's World Chart of Magnetic Variations.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 cze 2009, o 22:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Panowie, umiecie czytac? Czy tylko pyskowac? TWA?

"Biegun magnetyczny jakiejkolwiek planety jest zawsze zblizony do osi obrotu."

To co to jest biegun planety? Bo mnie wychodzi na to ze os obrotu wlasnie wyznacza bieguny, nie magnetyczne, tylko wlasnie geograficzne.

Leczyc sie na oczy.


:piwko:

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 00:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 20:11
Posty: 504
Lokalizacja: Notteroy/Norwegia
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz swobodny z Wyspy Orzechowej
vv3k70r napisał(a):
To co to jest biegun planety? Bo mnie wychodzi na to ze os obrotu wlasnie wyznacza bieguny, nie magnetyczne, tylko wlasnie geograficzne.

Biegun może być dodatni lub ujemny geograficzna to może być polnoc lub południe tudzież inny kierunek.

_________________
Lat/Lon
59 12.9594, 10 26.5332


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 00:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Mors- co mierzysz kompasem? Polozenie geograficzne wzgledem biegunow magnetycznych? To ze tam jest blednie napisane N i S to nie znaczy ze deklinacja jest magnetyczna, jest geograficzna.

To cos jak z dzieleniem na pol...

Co mierzy kompas?
Co jest zapisane na mapie?
Czym jest mapa deklnacji (odhylen punktowych)?
Na mapie masz zapisane +/-? A powinenes :)
Bieguny magnetyczne... czy musza byc dwa? A jesli moze byc inna ilosc to dlaczego i czy moze byc nieparzysta?

I to ostatnie pytanie, jak przestudiujesz w ramach skali ekstremalnej, czyli powstawanie rozblyskow na sloncu (tam biegunow sie robi bez liku co chwila i sobie czastki lataja w te i we wte po tych liniach, ladne zdjecia sa na stronach NASA) to sobie bedziesz mogl wymyslec jak wygladaja mapy deklinacji geograficznej wzgledem pomiaru magnetycznego na takiej skalce jak Ziemia i czemu ta mapa jest taka udziwniona (a itak moglo byc gozej, Uran to przyklad planety po wypadku).

Spawacz oprocz tego ze wie jak sie trzyma spawarke polazl kiedys na UAM na Fizyke i Astronomie i swoje wodkie tam wypil.

Poglad na sprawe deklinacji mam zupelnie niezeglarski. Pare Nm w te czy we wte nigdy mnei nie gryzlo. ot troche sie poplynei wzdloz brzegu.

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 00:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Cytuj:
Panowie, umiecie czytac? Czy tylko pyskowac? TWA?

Cytuj:
Leczyc sie na oczy.

Zanim zaczniesz kogoś obrażać zastanów się czy to Ty nie popełniłeś lapsusu.
Napisałeś wszak:
Cytuj:
Deklinacja magnetyczna na mapie to jest roznica miedzy pomiarem rzeczywistym a wzorem. Do wzoru zaliczamy biegun magnetyczny,

Więc nie brnij głębiej, pls.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 00:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
O, post sie podwoil. Podzielil na pol czyli.

Az z wanny wyszedlem, jak se przemyslalem co Wy piszecie za herezje.

Wzorem dla mapy deklinacji magnetycznej wzgledem biegunow na obieckie (dajmy na to Ziemi) sa odchylenia magnetyczne od przyjetego wzorca (przyjetego, co nie znaczy ze rzeczywistego, tylko spodziewanego uogolnienia).

Jak ktos ma kompas co wskazuje biegun polnocny i poludniowy, zamiast ukladac sie wg usrednionej dla dlugosci igly deklinacji magnetycznej to chetnie kupie, bedzie jedyny na planecie.

Z tej samer seri pewnie wydali kompas ktory potrafi okreslic E i W... Choc mnie sie zdaje (oczywiscie wg TWH) ze to E i W mamy jako okreslenie umowne wzgledem skretnosci tej oski od biegunow (tych N i S a nie + i -) do rownika slonecznego (moze byc niebieski zaleznie od tlumaczenia).

Moze tak ktos rozumny wlaczy jakis program do GISow i zajzy szto je ta deklinacja sosen w lesie sosnowym.

Deklinacje' czyli deklinacje od deklinacji zescie tu stworzyli.

Dobrze ze to nawigacja na wodzie, bo jakby po Waszemu mialy satelity fruwac to by zabraklo parudziesieciu stopni na odchylenie ekliptyki od tych pomyslow.

Jak sie napisze szmaty i lajba to zle, ale jak z dzieleniem na pol i deklinacje geograficzne mierzone narzedziem do pomiaru parametru pola magnetycznego (kompas) to juz dobrze.

Wracam do wanny wciagnac jakas spokojniejsza lekture.

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 09:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2009, o 14:11
Posty: 1340
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 22
Uprawnienia żeglarskie: jsm
vv3k70r, zajrzyj do podręczników geografii co najmniej szkoły średniej, a nie się tu doktoryzujesz z rzeczy wiadomych.

_________________
Pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 10:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
banan-akurat w podrecznikach do geografi jak i do matematyki ze szkoly sredniej (i do fizyki tez) jest to samo... idziesz na studia a tam Ci mowia, ze to wszystko co uczyles sie do tej pory to byly klamstwa i uproszczenia...

W podreczniku do geografi w podstawowce (za moich czasow nie bylo takiego przedmiotu w liceum) stalo jak byk ze kompas wskazuje polnoc i poludnie, ubaw mielismy po pachy, jak z wyznaczaniem kierunku wg zegara.

Tlumaczenie jakie przyjeliscie jest dla absolwentow podstawowki.

Kompas magnetyczny mierzy kierunki geograficzne? Podrecznik wszystko przyjmie, nie? A dzialajacy obok glosnik mam rozumiec obraca planete, bo igla zaczyna wariowac? Czy moze zaburza pole magnetyczne?

:piwko: :piwko: :piwko:

banan-rownie wiadome jest dla wszystkich dzielenie na pol, to ile to jest jak cztery podzielimy na pol? Dwa czy osiem?

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2009, o 10:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
vv3k70r napisał(a):
Kompas magnetyczny mierzy kierunki geograficzne?

A ktoś, gdzieś (oprócz Ciebie) tak napisał?

Kiedyś napisałem tak napisał(a):
Deklinacja to różnica pomiędzy tym co wskazuje kompas a geograficznym kierunkiem północnym

Myślę, że dla wszystkich (oprócz Ciebie) jest to jasne i proszę, przestań karmić Google takimi bzdurami jakie wypisujesz wyżej.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 147 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL