Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 maja 2024, o 00:24




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 kwi 2007, o 18:54 

Dołączył(a): 7 lip 2006, o 13:18
Posty: 21
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Dane podstawowe:

Długość – 450 m
Szerokość – 0,80 m
Załoga - 2 osoby
Ożaglowanie - 3 m2
Zanurzenie maks. – 0,35 m

Akwen:
Rzeczki, kanały – wiosłach,
Rzeki (np. Odra), jeziora, rozlewiska – żagiel

Budowa:
Dno – sklejka grubości 6 mm
Pokład – sklejka grubości 4 mm
Burty – deski sosnowe grubości 15 mm




[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: Sob 07 Kwi, 2007 21:06[/i] ][/size]
Czy ktos moze mi powiedziec dlaczego widac zdjecia dopiero po zalogowaniu, a tak sa niewidoczne.


Załączniki:
M2-1.jpg
M2-1.jpg [ 86.92 KiB | Przeglądane 12180 razy ]
M2-2.jpg
M2-2.jpg [ 98.28 KiB | Przeglądane 12161 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2007, o 14:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2007, o 11:38
Posty: 61
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Według mnie to głupie rozwiązanie.
Na co komu kajak z żaglam??
Jak się chce popływać z żaglem to się bierze jacht.
Hmmm...


P.S. Ciekawe czy to ktoś kupi


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2007, o 14:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 cze 2005, o 09:14
Posty: 772
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
sindbad napisał(a):
Według mnie to głupie rozwiązanie.

Hmm to ludzkość jest głupia budując takie "pływadła" od wieków. No cóż... bywa :lol:
sindbad napisał(a):
P.S. Ciekawe czy to ktoś kupi

Ślepy jestem - to pewne ;) ale nie widzę tutaj oferty sprzedaży tegoż...

_________________
"Take your passion and make it happen"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2007, o 15:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2007, o 11:38
Posty: 61
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Ja też nie, ale domyślam się że jeśli coś takiego jest to raczej to sprzedają.
(chyba że mrozziu sam to zaprojektował lub kto inny ale jeszcze tego nie wypuścił)
A jeśli tak to na pewno jeszcze zacznął produkować (tylko pytanie czy będzie to zchodziło bo ja bym tego w życiu nie kupił)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2007, o 15:59 

Dołączył(a): 16 lut 2006, o 20:47
Posty: 1011
Lokalizacja: Brzozów
Podziękował : 57
Otrzymał podziękowań: 186
Uprawnienia żeglarskie: łódkarz jeziorny
Mi się podoba. Tylko nie wiem po co na burtach te dechy. Sklejka 6mm była by wsam raz. Pokład zresztą też mógł by być z 6mm, bo czwóreczka jest strasznie mięka. Przy wycinaniu dna i pokładu zwróć uwagę na odpowiedni układ słoji na sklejce. Tak na oko to wydaje mi się kiepsko zrównoważona żaglowo, no i ster pewnie ciut za mały. Zrezygnował bym też z tego przewężenia w kokpicie, zbędna komplikacja, zamiast tego wąskie półpokłady, żeby można było wygodnie usiąść na balaście. Przy nieco sprawniejszym takielunku mogło by być nawet dość szybkie:-) Na pewno przysporzy dużo frajdy na żaglu.
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2007, o 18:46 

Dołączył(a): 7 lip 2006, o 13:18
Posty: 21
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Przemek widzisz szkice po zalogowonia ??? Jak to super. Mam nadzieje, ze inni tez ;-)

Deski sosnowe, ze wzgledu na technologie bez grama zywicy. Poklad i dno zostana przymocowane na klej i gwozdzie do burt, a calosc zostanie polakierowana.

Pozdrawaim
Mrozziu


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 kwi 2007, o 21:57 

Dołączył(a): 20 lut 2007, o 01:42
Posty: 25
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 0
sindbad napisał(a):
Według mnie to głupie rozwiązanie.
Na co komu kajak z żaglam??
Jak się chce popływać z żaglem to się bierze jacht.
Hmmm...


P.S. Ciekawe czy to ktoś kupi
Taki bogaty jesteś, ze masz własny jacht?????
Ja od 6 lat pływam na kajaku, i często wciągam na niego żagiel i jest OK. Dlaczego twierdzisz że jest to głupie??? Podczas 1,5-2 tyg wypadów, na dużych akwenach wodnych śmigam na żaglu, na małych rzeczułkach, składam ożaglenie i wiosłuję dalej wystarczy mi głębokość 15 cm .
mrozziu -kajak z drewna, czy sklejki to nie jest zbyt dobre rozwiązanie, CIEZAR !!! pomyśl o zaadaptowaniu starego ( może być nowy) plastika, maszt składany na skuwkę wykonasz z rurki aluminiowej fi-34mm, i gr ścianki 2 mm, wysokość 230 cm, rejkę i bomik z rurki aluminiowej fi 25 mm gr. ścianki 1,5 mm. nie baw sie w skrzynkę mieczową, wykonaj ze sklejki gr 6 mm 2 boczne miecze Holenderskie, lub zaadaptuj 2 pióra od wioseł ( proste nie wklęsłe). Pomyśl o zmianie rodzaju ożaglowania, proponowane przez Ciebie ( stosowane w kajakach typu Neptun, Jantar) jest nie efektywne, proponuję Ci wykonać grota gaflowego, z maksymalnie podniesionym gaflem, maksymalnie do 3 m2, ( lepiej 2,5 m2) oraz mały 1m 2 foczek. w razie pytań na temat kajaków żaglowych służę pomocą
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2007, o 08:43 

Dołączył(a): 7 lip 2006, o 13:18
Posty: 21
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
1. Właśnie o to mi chodzi. Większe akweny chce pokonywać na żaglu, a małe rzeki i kanały praca własnych rąk.
2. Jeśli chodzi o budulec to musi być koniecznie drewno. Całość faktycznie może być cięższa ale ma w sobie to coś, czego trudno doszukać się w plastikowych wydmuszkach ;-).
3. Głównym argumentem dlaczego ma być drewno jest sama budowa – „amatorska” (podstawowymi narzędziami w przydomowym garażu)
4. Dlaczego chcesz zrezygnować ze skrzynki mieczowej ??? Ciężar dwóch mieczy bocznych + łącznik (nie wiem jak fachowo sie nazywa) będzie porównywalny z jednym w skrzynce (pod warunkiem, że nie będą plastikowe)
5. Gafelek czemu nie, tylko nie pasuje mi bomik nad głowa. Płynąc na żaglu chce się czuć komfortowo, bez obaw o głowę.
6. A co sądzicie o rozstawie ławek w kokpicie nie są zbyt blisko lub daleko ???
7. Pytanie do sindbad-a. Widziałeś kiedykolwiek piękne konstrukcje Pana Plucińskiego ???. Jeśli nie to odsyłam do lektury na www.sail-ho.pl ;-)

Pozdrawiam
Mrozziu


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2007, o 08:56 

Dołączył(a): 16 lut 2006, o 20:47
Posty: 1011
Lokalizacja: Brzozów
Podziękował : 57
Otrzymał podziękowań: 186
Uprawnienia żeglarskie: łódkarz jeziorny
Witam.
Mrozziu. Co do twojej technologi jest ok, ale wydaje mi się że dużo lepsze będzie szycie i klejenie. Na pewno wszystko będzie dużo lżejsze i co najważniejsze przy budowie ze sklejki zabezpieczy sztorce przed działaniem wody.

PL_maniek napisał(a):
mrozziu -kajak z drewna, czy sklejki to nie jest zbyt dobre rozwiązanie, CIEZAR !!!


Wręcz przeciwnie. Kajak ze sklejki może być lżejszy.

PL_maniek napisał(a):
wykonaj ze sklejki gr 6 mm 2 boczne miecze Holenderskie, lub zaadaptuj 2 pióra od wioseł ( proste nie wklęsłe). Pomyśl o zmianie rodzaju ożaglowania, proponowane przez Ciebie ( stosowane w kajakach typu Neptun, Jantar) jest nie efektywne, proponuję Ci wykonać grota gaflowego, z maksymalnie podniesionym gaflem, maksymalnie do 3 m2, ( lepiej 2,5 m2) oraz mały 1m 2 foczek.


Można i tak. Ja jednak w przypływie dobrego humoru, wolał bym smukły miecz szybrowy, Kadłub typu głębokie V, sprawny takielunek od deski i do tego jeszcze skrzydełka po bokach do balastowania jak w skifach :-))) No i mamy najszybszy bolid na jeziorku :-))

A tak poważnie to może warto pomyśleć nad zwiększeniem szerokości np do 100cm, i sprawnym takielunkiem typu slup. Podobne łódki robił Pluciński, i u niego szukaj aspiracji. Najwięcej jednak zależy od zamierzonego sposobu pływania, czy więcej na wiosłach, czy na żaglu.

Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2007, o 10:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 cze 2005, o 09:14
Posty: 772
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
PL_maniek napisał(a):
proponuję Ci wykonać grota gaflowego, z maksymalnie podniesionym gaflem, maksymalnie do 3 m2, ( lepiej 2,5 m2) oraz mały 1m 2 foczek.

mrozziu napisał(a):
5. Gafelek czemu nie, tylko nie pasuje mi bomik nad głowa. Płynąc na żaglu chce się czuć komfortowo, bez obaw o głowę.

Czy ten grot gaflowy z podniesionym maksymalnie gaflem to Wam chodzi o ożaglowanie guari?

_________________
"Take your passion and make it happen"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2007, o 13:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2007, o 11:38
Posty: 61
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Może w sumię żeczywiście czasem się ten żagiel przydaje :respekt:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 kwi 2007, o 18:07 

Dołączył(a): 2 sie 2006, o 17:30
Posty: 198
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 7
Pomysł całkiem fajny, popieram inicjatywę.

Kilka rzeczy bym zmienił, popieram pomysł ze sklejkowymi burtami, drewniane będą dosyć ciężkie, a jeśli chodzi o miecze, to najlepsze rozwiązanie to dwa miecze po bokach. Z rysunków już widać, że miecz nie jest w optymalnym miejscu, dwa połączone miecze można przecież przemieszczać wzdłuż pokładu, w praktyce znajdziesz optymalne ustawienie.
Czekam na zdjęcia z budowy :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 kwi 2007, o 12:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 10:10
Posty: 158
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 16
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Cześć
Mi także podoba się Twoja inicjatywa. Lubię rzeczy oryginalne, a mnie także kusi budowa żaglowego kajaka. Trzymam kciuki.

mrozziu napisał(a):
Budowa:
Dno – sklejka grubości 6 mm
Pokład – sklejka grubości 4 mm
Burty – deski sosnowe grubości 15 mm


Mam uczucie, że zrodził się w głowie fajny pomysł, został przelany na papier, wrzucony na forum i czeka na ocenę, być może też "oszlifowanie surowego diamentu".
Z mojej strony ocena jak najbardziej pozytywna, a co do szlifowania ....?

Z jedej strony chcesz ułatwić sobie pracę (bo to jedyny raczej powód zastosowania desek na burty) a z drugiej strony pakujesz się w lawinę problemów z budową skrzynki mieczowej. To mi się nie podoba. Na dodatek skrzynka beż użycia żywicy :/
Dostaniesz wysuszone 4 metrowe deski bez sęków?

Przemyśl jeszcze obraną technologię i nie obawiaj się laminowania połączeń. Wbrew pozorom jest to baaaardzo łatwa technika, choć na początku i mi wydawała się kosmiczną.

Ja także oddaję głos na rezygnację ze skrzynki mieczowej na rzecz dwóch bocznych mieczy, będzie łatwiej.


http://www.wayland.net2000.pl/pl/trojak.php
http://www.port21.pl/technika/article_651.html
http://www.port21.pl/technika/article_1250.html
http://www.sail-ho.pl/article.php?sid=2602
http://www.kayaksandmore.com/
http://www.treehugger.com/files/2007/03 ... k_or_p.php
http://www.triaksports.com/gallery/
http://www.hobiecat.com/kayaking/kayak_sail.html
http://www.vision.net.au/~jennings/sail/sail.html
http://www.spiritsails.com/home.shtml
http://www.sit-on-topkayaking.com/Artic ... l/Sail.htm
http://www.padfield.org/tim/kyk/sail/junksail_01.htm
http://www.padfield.org/tim/kyk/sail/junksail_02.htm
http://www.wavewalk.com/SAILING.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 kwi 2007, o 14:56 

Dołączył(a): 11 sie 2006, o 15:08
Posty: 26
Lokalizacja: Nowy Staw
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
gelorad napisał(a):
Przemyśl jeszcze obraną technologię i nie obawiaj się laminowania połączeń. Wbrew pozorom jest to baaaardzo łatwa technika, choć na początku i mi wydawała się kosmiczną.


Przecież, to On zbudował Ardę i to jego jest strona www.arda.pl , więc o laminowaniu wie dużo :wink:

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 kwi 2007, o 20:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 10:10
Posty: 158
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 16
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
:oops: :oops: nie skojarzyłem.

Tym bardziej nie rozumiem celowości tych desek...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 kwi 2007, o 20:32 

Dołączył(a): 20 lut 2007, o 01:42
Posty: 25
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 0
mrozziu napisał:cyt…
Cytuj:
Jeśli chodzi o budulec to musi być koniecznie drewno. Całość faktycznie może być cięższa ale ma w sobie to coś, czego trudno doszukać się w plastikowych wydmuszkach…..
jeżeli uzyskasz swojego wagę pływadełka 30-35 kg to ok., ale obawiam się że będzie oka w granicach 40-55 kg, lub większej, + waga załogi i ekwipunku. Przy tej wadze nie sprawdzi się pod tak nieefektywnym ożaglowaniem, będziesz zmuszony zwiększyć powierzchnię żagla, a co za tym idzie zmniejszysz stateczności i bezpieczeństwo jednostki. Jeżeli wpakujesz między nogi przedniego żeglarza skrzynkę mieczową, zmniejszysz pakowność jednostki, narazisz współpasażera na obicia o obtarcia kolan, przy nieoczekiwanych przechyłach, do perfekcji będziesz musiał wykonać mocowanie i uszczelnienie skrzynki, = WAGA!!!!. Ja stosuję sklejkowe, na postojach stosuję je jako stolik, a podczas wiosłowania wraz z rozpórką mocuję do tylnego pokładu ( za sternikiem) i mam dodatkowy bagażnik na np.2x 6 litrowe butle na wodę. Ostatnio stosuję miecze plastiki z piór wioseł –prostych.
Proponuję Ci gafelek jak słusznie zauważył Vieri – typ guari, dlatego, że uzyskasz na nim lepsze osiągi niż na lugrze czy łacińskim, poza tym jest najmniej problemowy o obsłudze na kajaku. Bomik niekoniecznie musi być pod kątem 90 stopni do masztu, możesz go podnieść do ok. 65-70 stopni- ale to wiąże się z przeróbka żagla, zresztą podczas pływania na żaglu kajakiem, obniżasz się maksymalnie w kokpicie – środek ciężkości !!
Zrób siedzenia regulowane i później dopracujesz odległości, tak żeby nie kopać tego z przodu podczas manewrowania orczykiem, czy pedałami steru.
przemek –napisał: Wręcz przeciwnie. Kajak ze sklejki może być lżejszy… Ok. jeżeli go zbudujesz ze sklejki nr 3 to tak, ale żeby osiągnąć taką samą wytrzymałość kadłuba
( kamienie, pale), jak plastik, ciężar sklejkowa będzie porównywalny, do laminaciaka, lub przewyższy go. Nie jest szczęśliwym pomysł zwiększenia szerokości kajaka do 100 cm-nie powiosłujesz nim, po 1 dniu będziesz miał poobijane zewnętrzne kostki obu kciuków a to + woda cholernie boli !!!!!.no chyba, ze przedłużysz wiosła o 50 cm, ale po tygodniowym spływie będziesz napakowany jak Pudzianowski.
Pozdrawiam


edit Vieri// A ja pozwoliłem sobie poprawić cytowanie ;)


Ostatnio edytowano 10 kwi 2007, o 21:21 przez PL_maniek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 kwi 2007, o 10:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2006, o 13:57
Posty: 3996
Podziękował : 657
Otrzymał podziękowań: 613
Uprawnienia żeglarskie: szkutnik drewkarz,motorówkarz
PL_maniek napisał(a):
Nie jest szczęśliwym pomysł zwiększenia szerokości kajaka do 100 cm-nie powiosłujesz nim

P.Pluciński opatentował rozwiązanie umożliwiające wiosłowanie na szerszych kajakach, bez uszczerbku na zdrowiu.

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 kwi 2007, o 13:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2005, o 07:24
Posty: 2631
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 275
Otrzymał podziękowań: 261
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Popatrz co ten Helmut wymyślił:


Załączniki:
kajak.jpg
kajak.jpg [ 56.87 KiB | Przeglądane 12103 razy ]

_________________
Stopy wody pod tym, no, kilem!

Biały Wieloryb czyli...
(Marek Popiel)

http://whale.kompas.net.pl
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 kwi 2007, o 14:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2006, o 13:57
Posty: 3996
Podziękował : 657
Otrzymał podziękowań: 613
Uprawnienia żeglarskie: szkutnik drewkarz,motorówkarz
Umiejętnie połączył postęp z wiedzą przodków. :wink:

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 kwi 2007, o 17:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2007, o 11:38
Posty: 61
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Nawet fajnie wygląda ten kajak.
Jednak rzeczywiście fajny pomusł z nim miałeś :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 kwi 2007, o 21:29 

Dołączył(a): 7 lip 2006, o 13:18
Posty: 21
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Waga:

Z moich skromnych obliczeń wyszło mi, że:
Kajak – burty z desek - 0,23 (średnia wysokość deski) x 0,014 [0,015] (grubość) x 9,2 (długość burt) x 550 kg/m3 (ciężar objętościowy sosny) = 16,3 - 17,4 kg

Kajak – burty sklejkowe: sklejka 0,23 x 0,006 x 9,2 x 650 = 8,5 kg + żywica (100 g/1mb) – 19 mb = 1,9 kg + mata 300 g/m2 = 0,5 kg + wzdłużniki burtowe 12 x 20 mm = 0,012 x 0,024 x 9,2 x 550 = 1,3 kg. Całkowita masa = 12,2 kg

Różnica miedzy burtami z desek a sklejkowymi 4,1 – 5,2 kg
Samo laminowanie to bułka z masłem, problemy pojawiają się przy szpachlowaniu (nie musze chyba nikomu opowiadać czym to pachnie, a raczej ile czasu i nerwów pochłania ;-))

Do całkowitego ciężaru kajaku należy doliczyć:
pokład – sklejka grubości 4 mm = około 3,8 kg
dno - sklejka grubości 6 mm = około 7,2 kg
stępka - 20 x 20 mm = około 1,0 kg
ławki – 1,5 kg
wręgi (sklejka) – 0,5 – 1,0 kg
skrzynka mieczowa + ster + miecz = 3 kg

Szacunkowo kajak będzie ważył 35 kg (w maksymalnym zestawieniu)

Gelorad:
Skrzynka mieczowa bez żywicy ? np. Arda
Rzeczywiście pewnym wyczynem mogą być deski długości 5 m i 30 cm szerokości, ale 10 – 15 cm (po odpowiednim sklejenie) myślę, że dostanę bez problemu

Pozdrawiam
mrozziu


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2007, o 08:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 mar 2007, o 16:39
Posty: 146
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 5
Czesc
Z tego co piszesz wywnioskowalem ze bedzie to konstrukcja sklejkowa.
Uklad konstrukcyjny tworzyc beda:
-Stepka
-wregi sklejkowe
-wzdluznik burtowy
Mysle ze bedzie to konstrukcja skosnodenna, wiec potrzebny bedzie wzdluznik oblowy
jedno z rozwiazan mozna potpatrzec w "sztrandku". Ja podam ci szkic rozwiazania ktore daje ladne wnetrze oraz powoduje ladne zaokraglenie krawedzi polaczen burta-dno, co wplywa na estetyke.
Obrazek

_________________
Raz przebyta droga staje sie krotsza


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2007, o 14:03 

Dołączył(a): 24 kwi 2006, o 19:48
Posty: 36
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Oj nie lubi ludzkość w kraju desek, nie lubi. To całkiem odwrotnie jak Amerykanie: u nich teraz łódka powinna być cała z litego drewna, nawet sklejka to już nie to. A u nas po staremu: plastic is fantastic, a jak już w ostateczności sklejka, to szyta i klejona, i koniecznie oblaminowana ile tylko się da.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2007, o 14:19 

Dołączył(a): 20 lut 2007, o 01:42
Posty: 25
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 0
boSmann napisał(a):
PL_maniek napisał(a):
Nie jest szczęśliwym pomysł zwiększenia szerokości kajaka do 100 cm-nie powiosłujesz nim

P.Pluciński opatentował rozwiązanie umożliwiające wiosłowanie na szerszych kajakach, bez uszczerbku na zdrowiu.
, OK chodzi Ci o zukosowanena burty??? to już prościej zakupić plany gotowego kajaka żaglowego, które sprzedaje żona p. Plucińskiego, i tam będzie gotowe rozwiązanie. Chyba odbiegamy od tematu, Czy mrozziowi chodzi o budowę kajaka typowo żaglowego, - na tym przyznaję nie znam się, czy zamierza zaadoptować kajak turystyczny, do okresowego korzystania prościutkiego i nie ożaglowania- tu służę pomocą..
Pozdr

[ Dodano: Czw 12 Kwi, 2007 15:24 ]
rmw napisał(a):
Oj nie lubi ludzkość w kraju desek, nie lubi. To całkiem odwrotnie jak Amerykanie: u nich teraz łódka powinna być cała z litego drewna, nawet sklejka to już nie to. A u nas po staremu: plastic is fantastic, a jak już w ostateczności sklejka, to szyta i klejona, i koniecznie oblaminowana ile tylko się da.
tu chodzi o każdy zbędny kilogram, przy zachowaniu wytrzymałości poszycia, no i o cenę, Czy pływałeś kiedyś na kajakach drewnianych, czy sklejkowych, czy konserwowałeś je później w zimie-bo ja tak, i dlatego od kiedy pojawiły się laminaciaki, zwłaszcza że ostatnio dobre firmy wykonują je z naprawdę dobrych laminatów, ale to tylko moje zdanie.
mrozziu jak zrobisz swoje cudo to zapraszam na wspólny spływ
Pozdr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2007, o 15:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 mar 2007, o 16:39
Posty: 146
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 5
rmw napisał(a):
Oj nie lubi ludzkość w kraju desek, nie lubi. To całkiem odwrotnie jak Amerykanie: u nich teraz łódka powinna być cała z litego drewna, nawet sklejka to już nie to. A u nas po staremu: plastic is fantastic, a jak już w ostateczności sklejka, to szyta i klejona, i koniecznie oblaminowana ile tylko się da.


Bardziej doceni sama satysfakcje z plywanie ten kto zbudowal sobie kajak sklejkowy
, niz ten co kupil chocby cedrowy jacht. Niestety zyjemy w drugim swiecie wiec u nas sprawdza sie stare przyslowie pszczol " Jak sie nie ma co sie lubi, to ..."

_________________
Raz przebyta droga staje sie krotsza


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2007, o 16:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2006, o 13:57
Posty: 3996
Podziękował : 657
Otrzymał podziękowań: 613
Uprawnienia żeglarskie: szkutnik drewkarz,motorówkarz
mess napisał(a):
ladne zaokraglenie krawedzi polaczen burta-dno, co wplywa na estetyke.

To rozwiązanie ma przede wszystkim dwie istotne zalety:
- sztorce sklejki są zakryte
- na zaokrągleniu lepiej laminat się układa
PL_maniek napisał(a):
sprzedaje żona p. Plucińskiego

Żona p.Plucińskiego od wielu lat nie żyje.
Dystrybucją planów zajmuje się wieloletni współpracownik i przyjaciel p. MIeczysława - pan Norbert Patalas.

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2007, o 18:47 

Dołączył(a): 20 lut 2007, o 01:42
Posty: 25
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 0
boSmann napisał(a):
PL_maniek napisał(a):
sprzedaje żona p. Plucińskiego

Żona p.Plucińskiego od wielu lat nie żyje.
Dystrybucją planów zajmuje się wieloletni współpracownik i przyjaciel p. MIeczysława - pan Norbert Patalas.
przepraszam nie wiedziałam, ja jeszcze kupowałem plany od samego konstruktora, później, dowiedziałem sie o jego śmierci i o facie, ze dystrybucją zajmuje się jego żona, a było to kilka lat temu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2007, o 22:12 

Dołączył(a): 16 lut 2006, o 20:47
Posty: 1011
Lokalizacja: Brzozów
Podziękował : 57
Otrzymał podziękowań: 186
Uprawnienia żeglarskie: łódkarz jeziorny
mrozziu napisał(a):
Kajak – burty sklejkowe: sklejka 0,23 x 0,006 x 9,2 x 650 = 8,5 kg + żywica (100 g/1mb) – 19 mb = 1,9 kg + mata 300 g/m2 = 0,5 kg + wzdłużniki burtowe 12 x 20 mm = 0,012 x 0,024 x 9,2 x 550 = 1,3 kg. Całkowita masa = 12,2 kg


Po pierwsze ten laminat to jakiś kiepski będzie. Za mało w nim szkła. Przy Tak prostych łączeniach nie baw się z matą, tylko kup taśmę lub potnij w paski tkaninę. Jak się postarasz to wyjdzie ładny transparętny laminat i nie trzeba będzie niczego szpachlować.

No i jeżeli dobrze zrozumiałem wysokość burt to nawet 30 cm?? Niewiem czy deska przy grubości 15mm, nawet klejona z wąskich listewek (bo w całości na pewno) nie będzie się wichrować w wilgotnym otoczeniu, rozsychać i pękać.

Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 kwi 2007, o 13:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 10:10
Posty: 158
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 16
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
mrozziu napisał(a):
Gelorad:
Skrzynka mieczowa bez żywicy ? np. Arda

Niemożliwe, naprawdę :o ? bez żywicy? na sam klej? I nic nie przecieka?
A czym zaklajstrowałeś krawędzie sklejki?
Jak ja sobie wspomnę swoje zmagania z laminowaniem skrzynki ..brrrrr
mrozziu napisał(a):
Rzeczywiście pewnym wyczynem mogą być deski długości 5 m i 30 cm szerokości, ale 10 – 15 cm (po odpowiednim sklejenie) myślę, że dostanę bez problemu

Co raz bliżej to techniki słomkowej czy jak to tam się nazywa :D

Trzymam kciuki i z ciekawością będę śledził postępy.

Edit:
Nie zglądałeś może ostatnio na stronę FreeShipa. Są tam jakieś projkety. Wystarczy wczytać i wydrukować szablony ... są free :) Może coś znajdziesz dla siebie?

np:
http://delftship.net/downloads/showdeta ... ailsID=189
http://delftship.net/downloads/showdeta ... tailsID=73
http://delftship.net/downloads/showdeta ... tailsID=99
http://delftship.net/downloads/showdeta ... ailsID=101
http://delftship.net/downloads/showdeta ... ailsID=102
http://delftship.net/downloads/showdeta ... ailsID=117
http://delftship.net/downloads/showdeta ... ailsID=178
http://delftship.net/downloads/showdeta ... ailsID=200
http://delftship.net/downloads/showdeta ... ailsID=213


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 maja 2007, o 17:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 mar 2007, o 16:39
Posty: 146
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 5
moze lepiej kupic cos takiego
http://www.allegro.pl/item191063217_szk ... azja_.html
i zrobic cos takiego
http://www.allegro.pl/item191371536_kaj ... eptun.html

_________________
Raz przebyta droga staje sie krotsza


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 100 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL